ОГОЛОШЕННЯ

/dostup-do-publichnoyi-informatsiyi/

/gromada/

http://www.korosten-rada.gov.ua/zahodi-spryamovani-na-pokrashchennya-stanu-dovkillya/

http://korosten-rada.gov.ua/ekonomichniy-rozvitok/pidpriyemnitstvo/

https://www.youtube.com/channel/UCMS1WMTqy0CG2B-HsecQssQ/live

http://korosten-rada.gov.ua/osobistiy-priyom-gromadyan-v-rezhimi-videozvyazku/

http://www.korosten-rada.gov.ua/ekonomichniy-rozvitok/energetichniy-menedzhment/

http://korosten-rada.gov.ua/zhitlovo-komunalne-gospodarstvo/mistobuduvannya-ta-arhitektura/town-planning-documentation/

http://www.korosten-rada.gov.ua/ekonomichniy-rozvitok/mizhnarodni-programi-rozvitku/meri-za-ekonomichne-zrostannya-/

https://my.matterport.com/show/?m=DRADJK3pEsa

http://korosten-rada.gov.ua/news/novini-mista/plan-zahodiv-13288.html

http://korosten-rada.gov.ua/news/anonsi-podiy/afisha.html

https://www.auc.org.ua/

https://gromconsult.rada-kor.gov.ua/uk
Календар

http://korosten-rada.gov.ua/images/jkh/TARIFI_na_zhkp1.pdf

http://www.korosten-rada.gov.ua/ekonomichniy-rozvitok/transportniy-kompleks-mista/avtomobilniy-transport/perevezennya-pasazhiriv-avtobusami-v-rezhimi-marshrutnogo-taksi/grafiki-ruhu-avtotransportu/

/transport-dozor
Погода
Загружаем курс доллара от minfin.com.ua…
Статут територіальної громади міста Коростень

С Т А Т У Т

ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

м.КОРОСТЕНЬ

                                                                                

ПРЕАМБУЛА

 

Місцеве самоврядування в місті Коростень існує як  визнане державою та гарантоване Конституцією України право територіальної громади міста самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах, визначених Конституцією України та Законами України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через міську раду, її виконавчі органи, органи самоорганізації населення з метою якнайкращого задоволення соціально-економічних, культурних, побутових та інших потреб жителів міста у поєднанні з інтересами держави.

Цей статут визначає форми та порядок здійснення місцевого самоврядування територіальною громадою міста Коростень, гарантує всім членам територіальної громади міста право участі у місцевому самоврядуванні, встановлює регламентні правила і процедури реалізації цього права.

 

РОЗДІЛ І. Місто Коростень, його статус, атрибути і основні ознаки.

 

ГЛАВА 1.1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА МІСТА

 

Стаття 1. Коростень – місто обласного підпорядкування, центр району, розташоване на р.Уж, притоці Прип’яті, за 87 км. на північ від Житомира, 60 км. від кордону з республікою Білорусь та 150 км. від Києва, велика вузлова залізнична станція.

Іскоростень – центр древлян, могутнього і багаточисленного східно-слав’янського племені, згадується в “Повісті временних літ” як неприступна фортеця, що височіла на гранітних скелях над Ужем, і датується ця згадка про місто 945 роком.

Історія не раз випробовувала місто, однак воно жило завдяки мужності і стійкості його жителів.

Новий відлік часу Коростень почав з 1926 року, отримавши статус міста з населенням 13  тисяч.

На сьогоднішній день його територія  займає  площу 3385,1 га з населенням 66,7 тис.чол.

 

Стаття 2. Територіальна громада міста (далі – територіальна громада) є спільнотою мешканців  Коростень. Вона слугує благополуччю всіх жителів в умовах самоврядності, що здійснюється  органами, обраними мешканцями з правом голосу.

Територіальна громада є суб’єктом права комунальної власності.

2.1 Територіальна громада може об’єднуватись  з іншими поселеннями в Україні в асоціації, вступати до асоціацій та інших форм добровільних об’єднань, зберігаючи при цьому статус самоврядної територіальної одиниці, про що приймається відповідне рішення міської ради.

2.2.Територіальна громада м.Коростень на добровільних та договірних  засадах може вступати в зносини з містами зарубіжних країн і входити до міжнародних  муніципальних асоціацій (союзів, фондів тощо) в порядку, передбаченому Законом.

 

ГЛАВА 1.2.

 

Стаття 3. День міста – друга неділя вересня.

 

Стаття 4. Герб та прапор міста.

1.Коростень має свій герб і прапор.

  2.Зміст, опис та порядок використання герба та прапора визначаються міською радою згідно із Законом (додається).

 

Стаття 5. Гімн міста.

Гімн міста Коростень на слова Л.Бех і музику О.Коляди прийнято на дванадцятій сесії міської ради ХХІУ скликання 17 липня 2003 року. Використання гімну визначається міською радою згідно із Положенням (додається).

 

Стаття 6. Територіальна громада міста.

1.Територіальну громаду міста складають жителі, об’єднані постійним проживанням у межах міста.

2.Члени територіальної громади міста реалізують свої права на участь у місцевому  самоврядуванні у формах та в межах, передбачених Конституцією України, Законами України, цим статутом.

 

Стаття 7. Статут територіальної громади м.Коростень, його правова основа.

1.Статут територіальної громади затверджується рішенням Коростенської міської ради.

2.Статут підлягає реєстрації в установленому порядку і набуває чинності з моменту реєстрації.

3.Статут є постійно діючим актом і не підлягає перезатвердженню новообраним складом міської ради.

4.Статут Коростеня має найвищу юридичну  силу по відношенню до актів, які приймаються в системі місцевого самоврядування міста, за винятком рішень, прийнятих місцевим референдумом.

5.Дія Статуту поширюється на всю територію і на території, що знаходяться за  його межами, але у відповідності із Законом відчужені для потреб міста.

6.Тлумачення положень Статуту дає виключно міська рада. Рішення міської ради, в яких дається тлумачення цього Статуту, є обов’язковими для застосування і виконання.

7.Зміни і доповнення до Статуту вносяться рішенням міської ради, які попередньо обговорювались на громадських слуханнях. Пропозиції щодо змін вносяться групою депутатів міської ради (не менш як 1/3  від складу ради) або членами територіальної громади в порядку місцевої ініціативи.

 

ГЛАВА 1.3.

Стаття 8. Організаційно  правова, матеріальна та фінансова основи місцевого самоврядування.

1.Міська рада, її виконавчий комітет є юридичними особами, мають власні  повноваження, надані Законами України, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою  діяльність відповідно до чинного законодавства. Органи самоорганізації населення у разі створення діють у межах повноважень, наданих  Законом та міською радою.

2.Матеріальною та фінансовою основою місцевого  самоврядування в місті є рухоме і нерухоме  майно, доходи бюджету міста, позабюджетні цільові (в тому  числі валютні) кошти, земля, природні ресурси, підприємства, організації та установи, що є  у комунальній власності територіальної громади міста. Перелік об’єктів комунальної власності визначається рішенням міської ради на підставі Закону. Зміни до переліку об’єктів комунальної власності вносяться відповідно до рішень міської ради, прийнятих на підставі закону.

3.Управління майном, що належать до комунальної власності територіальної громади міста, здійснюють виконавчі органи міської ради у межах, визначених  міською радою у відповідному рішенні.

4.Доцільність, порядок та умови відчуження та надбання об’єктів комунальної власності територіальної громади міста визначаються рішенням міської ради.

5.Контроль за користуванням та розпорядженням об’єктами комунальної власності територіальної громади ведуть відповідні  тимчасові контрольні комісії міської ради. Порядок створення таких комісій та їх повноваження визначаються Законом та  міською радою.

6.Міська рада один раз на рік (до 1 березня) інформує  територіальну громаду через місцеві засоби інформації про стан комунальної власності міста і про майнові операції з об'єктами комунальної власності та про виконання бюджету  минулого року.

 

Стаття 9. Власні повноваження територіальної громади

 1.Територіальна громада має права і обов’язки у межах своїх повноважень вирішувати під свою повну відповідальність всі справи місцевого значення, якщо інше не передбачено законами України.

   2.До власних (самоврядних) повноважень місцевого характеру належать:    

планування (розробка програм) розвитку громади ;

планування заходів по утриманню та розвитку лікарень, шкіл, житлових  помешкань, спортивних споруд, місць відпочинку,  соціальних установ, місцевої вуличної мережі ;

планування та затвердження правил використання земель на території міста ;

створення резерву земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, для потреб спеціального планування ;

планування та стимулювання розвитку промислової інфраструктури (дрібних та середніх підприємств і заводів) ;

розвиток громадського пасажирського транспорту ;

організація збору, транспортування та утилізації відходів ;

будівництво та утримання каналізаційних систем та установок по очищенню стоків;

охорона довкілля, збереження ландшафту на території громади ;

заходи по дотриманню громадської безпеки та правопорядку ;

заходи по забезпеченню пожежної охорони та медичної допомоги для постраждалих від нещасного випадку ;

побудова та утримання кладовищ ;

приватизація комунальної власності, зокрема, комунальних земельних ділянок (з метою сприяння, насамперед, розвитку дрібних та середніх промислових підприємств та заводів) ;

формування та виконання місцевого бюджету ;

встановлення місцевих податків, зборів та штрафів.

 

ГЛАВА 1.4.

Стаття 10. Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями.

1.Відносини міської ради, її виконавчих органів з підприємствами, установами та організаціями, що знаходяться на  території міста, базуються на дотриманні визначених  Законом прав суб’єктів господарської діяльності і визначаються їх формою власності.

2.У стосунках з підприємствами та організаціями, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, міська рада та її виконавчі органи здійснюють такі функції:

 

приймають рішення про їх створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання;

встановлюють розмір частки  прибутку, яка підлягає зарахуванню до міського бюджету;

встановлюють в порядку і межах, визначених законодавством, тарифи щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших  послуг.

 

Відносини міської ради та її виконавчих органів з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності територіальної громади, будуються на договірній та податковій основі. Ці підприємства підконтрольні міській раді та її виконавчим органам у межах власних  повноважень міської ради, наданих законом, а також з питань здійснення делегованих їм повноважень.

 

Стаття 11. За пропозицією міського голови,  виконавчого комітету, постійної комісії міська рада приймає відповідне рішення та вносить пропозиції про передачу або прийняття у комунальну власність  територіальної громади міста підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об’єктів, що  належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб міста.

 

РОЗДІЛ II. ОРГАНІЗАЦІЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В МІСТІ

 

ГЛАВА 2.1 ЗАГАЛЬНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ і ФУНКЦІОНУВАННЯ СИСТЕМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В МІСТІ

 

Стаття 12. Система місцевого самоврядування в місті Коростень визначається Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також цим статутом. Вона включає:

- територіальну громаду міста, яка складається із жителів, які постійно проживають в місті;

- міську раду - представницький орган місцевого самоврядування, який представляє територіальну громаду міста;

- міського голову;

- виконавчі органи ради (виконавчий комітет, департаменти, управління, відділи тощо);                                                                    

органи самоорганізації населення 

вуличні комітети.

 

 Стаття 13.Міська рада інформує жителів міста через засоби масової інформації про систему місцевого самоврядування, яка діє в місті, не рідше одного разу на рік та не пізніше, як через місяць після змін у ній, які може внести міська рада.

 

Стаття 14.Розмежування повноважень між елементами місцевого самоврядування здійснюється згідно із Законом, цим статутом та рішеннями міської ради.

 

Стаття 15.Міська рада, міський голова, виконавчі органи міської ради обираються, утворюються та діють згідно з Конституцією України, Законом «Про місцеве самоврядування в Україні», цим статутом. Вони здійснюють свою діяльність, пов’язану з реалізацією функцій місцевого самоврядування за дорученням територіальної громади, від її імені та в її інтересах.

 

 

ГЛАВА 2.2. ФОРМИ УЧАСТІ ГРОМАДЯН У МІСЦЕВОМУ САМОВРЯДУВАННІ

 

 Стаття 16. Жителі міста Коростень, члени територіальної громади здійснюють своє право на участь у місцевому самоврядуванні безпосередньо або через міську раду та органи самоорганізації населення.

 

Стаття 17. Право членів територіальної громади на участь у здійсненні місцевого самоврядування може бути реалізовано в таких формах:

- місцевий референдум;

- вибори депутатів міської ради та міського голови;

- загальні збори громадян за місцем проживання;

- місцеві ініціативи;                                        

- громадські слухання;                                   

- участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на виборних посадах місцевого самоврядування;

- через взаємодію органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян;

- інші форми.

 

ГЛАВА 2.3. МІСЦЕВИЙ РЕФЕРЕНДУМ

 

Стаття 18. Місцевий референдум є формою вирішення територіальною громадою питань, віднесених законодавством України до відання місцевого самоврядування, шляхом прямого волевиявлення жителями міста, які згідно із Законом мають право участі в місцевому референдумі.

 

Стаття 19. Порядок призначення та проведення місцевого референдуму  визначаються Законом.    

      

Стаття 20. Одна десята частина громадян, які проживають на території міста і мають право голосу, може порушити питання про дострокове припинення повноважень міської ради або міського голови за рішенням місцевого референдуму у порядку визначеному Законом.

 

Стаття 21. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов'язковими для виконання на території міста.

 

ГЛАВА 2.4. ВИБОРИ ДЕПУТАТІВ МІСЬКОЇ РАДИ ТА МІСЬКОГО ГОЛОВИ

 

Стаття 22. Вибори депутатів міської ради проводяться на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування відповідно до Закону.

 

Стаття 23. Міський голова обирається територіальною громадою міста на   основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку та на строк, визначений Законом.

 

ГЛАВА 2.5. ЗАГАЛЬНІ ЗБОРИ ГРОМАДЯН ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ

 

Стаття 24. Компетенція та порядок проведення загальних зборів громадян за  місцем проживання встановлюються «Положенням про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні», затверджених Верховною Радою України та цим статутом.

 

Стаття 25. У випадках, коли скликання зборів пов'язане з певними організаційними труднощами (відсутність необхідних приміщень, необхідність додаткових коштів тощо) проводиться конференція представників громадян мікрорайонів, житлових масивів (комплексів), вулиць, кварталів, будинків та інших територіальних утворень.

 

Стаття 26. Норми представництва на конференціях представників  встановлюються в таких межах:

 

будинок - один представник від квартири;

вулиця - один представник від кожних п’яти приватних будинків та два представники від кожного багатоповерхового будинку;

округ - один представник від кожних десяти приватних будинків та один представник від кожного багатоповерхового будинку.  

 

Стаття 27. Представники громадян для участі в конференціях визначаються органами територіальної самоорганізації населення у відповідності із встановленими цим статутом нормами.

Дозволяється участь в конференціях громадян за власним бажанням, якщо вони проживають на відповідній території та не визначені відповідним органом територіальної самоорганізації населення для участі в конференціях.

 

Стаття 28. Збори громадян за місцем проживання та конференції          представників громадян можуть запровадити місцеві збори на засадах добровільного самооподаткування.

 

Стаття 29. У разі прийняття рішення про самооподаткування в рішенні       загальних зборів громадян або конференцій представників обов'язково визначаються:

- мета, з якою запроваджується самооподаткування:

- термін дії самооподаткування;

- територія, на якій запроваджується самооподаткування;

-порядок збирання та витрачання коштів населення, які зібрані на засадах самооподаткування;

-порядок звітності перед населенням міста про витрачання коштів самооподаткування.

 

ГЛАВА 2.6. МІСЦЕВІ ІНІЦІАТИВИ

 

Стаття 30. Члени територіальної громади  мають право ініціювати для розгляду міській раді будь-які питання, віднесені до відання  місцевого самоврядування Законом у порядку, встановленому цим Статутом.

 

Стаття 31. Право на участь в ініціюванні та внесенні питань на розгляд     міської ради мають члени територіальної громади міста Коростень, які досягли 18 років і мають право голосу.

 

Стаття 32. Для ініціювання розгляду у міській раді питань члени територіальної громади створюють ініціативну групу у складі 25 жителів міста (не менше), про те складають заяву, підписану всіма членами ініціативної групи. Ця заява реєструється у міській раді. В заяві необхідно вказати:

 

- прізвище, ім'я та по батькові всіх членів ініціативної групи;

- мета створення ініціативної групи;

-територія, від якої ініціюється розгляд питань у міській раді (мікрорайон, житловий комплекс, вулиця, квартал, будинок);

- місце та час проведення зборів громадян за місцем проживання для ініціювання розгляду питань у міській раді;

інші відомості.

 

Стаття 33. Після реєстрації заяви ініціативна група проводить збори громадян за місцем проживання з питань місцевої ініціативи з обов'язковою участю депутатів міської ради. На зборах визначаються конкретні питання місцевої ініціативи для внесення на розгляд ради.

На зборах обов'язкова присутність не менше 150 громадян, членів територіальної громади міста (без врахування депутатів міської ради).

Міська рада сприяє ініціативній групі у проведенні зборів громадян.

Відповідальність за підтриманням громадського порядку під час проведення зборів несе ініціативна група, що є обов'язковою умовою проведення таких зборів.

 

Стаття 34. Збори громадян за місцем проживання з питань місцевої ініціативи приймають відповідне рішення більшості громадян, присутніх на зборах,     відкритим або таємним голосуванням, що вирішується зборами. Рішення зборів підписується головою та секретарем зборів.

 

Стаття 35. За результатами зборів складається протокол, який у двох примірниках подається ініціативною групою в міську раду. У протоколі має бути зазначена кількість присутніх громадян, прізвища, ім'я та по батькові присутніх депутатів міської ради, питання місцевої ініціативи, які пропонуються зборами громадян на розгляд міської ради. До протоколу додається список громадян, які були присутніми на зборах, із зазначенням їх місця проживання та віку. Протокол підписується головою та секретарем зборів і присутніми на зборах депутатами міської ради.                          

 

Стаття 36. У строк не пізніше ніж через 7 днів після подання в міську раду протоколу зборів громадян розглядається постійною профільною комісією міської ради та готується питання місцевої ініціативи для розгляду на сесії міської ради.

 

Стаття 37. Міська рада на своїй сесії обов'язково на відкритому засіданні розглядає місцеву ініціативу за участю членів ініціативної групи та приймає відповідне рішення.

                          

Стаття 38. Рішення, прийняті міською радою з питань місцевої ініціативи, обов'язково публікуються в газеті міської ради у термін не пізніше ніж через 10 днів після його прийняття. Копія рішення надається ініціативній групі з питань місцевої ініціативи.

 

Стаття 39. Ці рішення набувають чинності після опублікування в газеті міської ради.

 

 

Стаття 40. Повторний розгляд питань місцевої ініціативи на сесії міської ради проводиться не раніше, ніж через рік після прийняття попереднього рішення з цього питання.

 

ГЛАВА 2.7. ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ

 

Стаття 41. Громадські слухання - зустріч членів територіальної громади, депутатів міської ради, міського голови, інших посадових осіб міської ради, її виконавчих органів та органів самоорганізації населення з метою вивчення громадської думки стосовно питань, які виносяться на обговорення. Положення про громадські слухання в м. Коростень (додається).

 

Стаття 42. Під час громадських слухань члени територіальної громади заслуховують депутатів і посадових осіб, порушують питання та вносять пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

                  

Стаття 43. Підготовку та проведення громадських слухань забезпечують секретар  міської ради та апарат ради.

 

Стаття 44. Дата проведення громадських слухань доводиться до відома громадян не пізніше, ніж за 14 днів до їх проведення через міські засоби масової інформації та через окружні, вуличні та будинкові комітети.

 

Стаття 45. Приміщення для проведення громадських слухань забезпечує міська рада.

 

Стаття 46.Графік проведення зустрічей з депутатами міської ради складається апаратом міської ради.

                                          

Стаття 47. Під час зустрічей з депутатами міської ради обов'язкова участь посадових осіб виконавчих органів міської ради. Перелік посад визначається секретарем ради.

 

Стаття 48. Не рідше одного разу на рік проводиться зустріч міського голови з громадянами, де він звітує про свою  роботу.

 

Стаття 49. Апарат ради подає на розгляд виконавчих органів ради перелік пропозицій, які внесені за результатами громадських слухань. Пропозиції  обов'язково розглядаються виконавчими органами у двотижневий термін після подання та визначається можливість їх виконання. Під час цього розгляду можуть бути присутні депутати міської ради.

 

Стаття 50. Результати розгляду пропозицій виконавчими органами         повертаються в апарат ради, який ставить до відома депутатів міської ради.

 

Стаття 51. За письмовим поданням депутатів міської ради пропозиції   розглядаються виконавчим комітетом на його засіданні або на сесії міської ради.

 

Стаття 52. Не пізніше 15 грудня поточного року міська рада через місцеві засоби масової інформації інформує громадян міста про результати розгляду пропозицій, які внесені за результатами громадських слухань.

 

ГЛАВА 2.8. ГРАМОТИ, НАГОРОДИ І ПОЧЕСНІ ЗВАННЯ

 

Стаття 53. За заслуги в соціальному, економічному і культурному розвитку міста Коростень, великий особистий внесок і високу професійну майстерність, що сприяє розвитку території, плідну добродійну діяльність, за виявлений у мирний час героїзм і мужність міська рада з метою заохочення громадян і організацій має право присвоювати почесні звання і нагороджувати:

“Почесний громадянин міста Коростень”

Нагрудний знак “Почесний громадянин міста”

Нагрудний знак “За заслуги перед містом”

Почесна грамота та Грамота Коростенської міської ради

Почесна грамота та Грамота виконкому Коростенської міської ради

Премія імені С.Іванова “Для творчо працюючих педагогів”

Премія міського голови випускникам шкіл

Іменна стипендія міського голови студентам

Стипендія міського голови  “За видатні досягнення у спорті” та інші.

 

ГЛАВА 2.9. УЧАСТЬ В РОБОТІ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА РОБОТА НА ВИБОРНИХ ПОСАДАХ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

 

Стаття 54. Жителі міста мають право бути присутніми на відкритих засіданнях міської ради. Особи, які виявили бажання відвідати сесію міської ради, повинні не пізніше як за три дні до її відкриття подати відповідну заяву на ім’я секретаря ради. У разі неможливості з якихось причин забезпечити жителів міста слухати засідання міської ради у сесійній залі секретар ради організовує її трансляцію через гучномовну апаратуру за межі сесійної зали.

 

Стаття 55. Жителі міста мають право брати участь у засіданнях виконавчого комітету при розгляді питань, пов'язаних з їх конституційними правами, забезпечення яких віднесено до компетенції міського самоврядування. Для реалізації цього права особи, які виявили бажання брати участь у засіданні виконавчого комітету, подають заяву на ім'я керуючого справами  виконавчого комітету не пізніше ніж за три дні до засідання.                 

 

Стаття 56. Жителі міста мають право брати  участь у засіданні постійних комісій міської ради під час обговорення проектів міського бюджету та програм соціально-економічного і культурного розвитку.

 

 

ГЛАВА 2.10. ВЗАЄМОДІЯ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ОБ'ЄДНАНЬ ГРОМАДЯН

 

Стаття 57. Об'єднання громадян на території міста Коростень діють на  підставі чинного законодавства України.         

 

Стаття 58. Для проведення масових заходів (зборів, мітингів, демонстрацій тощо) зареєстроване об'єднання громадян повідомляє про це у письмовій формі виконавчий комітет. У повідомленні за підписом керівника організації або осередку необхідно вказати мету, місце та час проведення заходу, передбачувану кількість громадян, які братимуть участь у заході.

Громадський порядок під час проведення заходів забезпечує керівництво об'єднання громадян або його осередку та міське управління внутрішніх справ України в Житомирській області.

 

Стаття 59. Для отримання від органів місцевого самоврядування інформації, необхідної для реалізації мети та завдань, об'єднання громадян або його осередок подають письмову заяву за підписом керівника на ім'я міського голови. У заяві необхідно вказати мету надання та об'єм необхідної інформації. Вона надається об'єднанню громадян за підписом міського голови у термін не пізніше місяця з дня подання заяви.

 

Стаття 60. Причиною відмови у наданні необхідної інформації можуть бути:

- інформація, яка містить державну таємницю;                              

- інформація, яка  не є необхідною для реалізації мети та завдань об'єднання

громадян;

- конфедеційна інформація, яка можу стосуватись особистого життя громадян, їх здоров’я і таке інше.

 

Стаття 61. Пропозиції до органів місцевого самоврядування подаються загальними зборами об'єднань громадян або їх осередків у місті на ім'я  посадових осіб місцевого самоврядування у письмовій формі за підписом керівника організації. Орган місцевого самоврядування розглядає ці пропозиції та надає обґрунтовану відповідь не пізніше, ніж через місяць після їх надходження.

ГЛАВА 2.11. ІНШІ ФОРМИ УЧАСТІ ГРОМАДЯН, ЧЛЕНІВ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА В ЗДІЙСНЕННІ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

 

Стаття 62. Жителі міста мають право пропонувати органам місцевого самоврядування нові форми участі в здійсненні місцевого самоврядування, якщо вони не суперечать чинному законодавству України. Органи та посадові особи місцевого самоврядування сприяють становленню та розвитку нових форм участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування.

 

РОЗДІЛ ІІІ. ОРГАНИ САМООРГАНІЗАЦІЇ НАСЕЛЕННЯ В МІСТІ

ГЛАВА 3.1. СИСТЕМА ОРГАНІВ САМООРГАНІЗАЦІЇ НАСЕЛЕННЯ

 

Стаття 63. Органи самоорганізації населення - це органи, створені за           ініціативою жителів міста з дозволу міської ради (будинкові, вуличні, квартальні, окружні комітети та інше).

 

Стаття 64. Систему органів самоорганізації населення в місті складають:    будинкові, вуличні, квартальні, окружні комітети:

ради (комітети) самоврядування в мікрорайонах міста, житлових комплексах тощо.

 

Стаття 65. Строк повноважень органів самоорганізації населення визначаються жителями відповідних територій міста самостійно.              

 

ГЛАВА 3.2. ПОРЯДОК ФОРМУВАННЯ ОРГАНІВ САМООРГАНІЗАЦІЇ                                                        НАСЕЛЕННЯ

 

Стаття 66. Порядок формування органів самоорганізації населення визначається чинним законодавством та цим статутом.

 

Стаття 67. Для отримання дозволу на створення відповідного органу самоорганізації населення члени територіальної громади міста в порядку, встановленому главою 2.6. цього статуту, звертаються до міської ради.

 

Стаття 68. Міська рада може наділяти органи самоорганізації населення власною компетенцією, фінансами та майном.                         

 

Стаття 69. Вибори органів самоорганізації населення відбуваються на загальних зборах громадян за місцем проживання або на конференціях    представників після одержання ініціативною групою копії рішення міської ради про дозвіл на створення відповідного органу. Порядок проведення таких загальних зборів громадян має відповідати главі 2.5 цього статуту.

 

РОЗДІЛ IV. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ.

 

ГЛАВА 4.1. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОРГАНІВ І ПОСАДОВИХ ОСІБ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ПЕРЕД ТЕРИТОРІАЛЬНОЮ ГРОМАДОЮ.

 

Стаття 70. Органи та посадові особи місцевого самоврядування, які підзвітні, підконтрольні та відповідальні перед територіальною громадою, два рази на рік інформують населення міста про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, з інших питань місцевого значення. Про виконання місцевого бюджету інформація подається щоквартально. Порядок надання цієї інформації, способи її оприлюднення визначаються міською радою та міським головою.

 

Стаття 71. Посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані щомісяця проводити прийом жителів міста з особистих питань. Перелік осіб та графіки прийому громадян, узгоджені з міським головою, оприлюднюються через засоби масової інформації не рідше одного разу на рік.

 

Стаття 72. Реалізація права територіальної громади на дострокове припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування відбувається у відповідності із чинним законодавством.

 

ГЛАВА 4.2. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОРГАНІВ ТА ПОСАДОВИХ ОСІБ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ПЕРЕД ЮРИДИЧНИМИ ТА ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

 

Стаття 73. Органи та посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані не допускати неправомірних рішень і дій, що ведуть за собою відшкодування збитків за рахунок коштів міського бюджету та власних коштів посадових осіб. Така ж відповідальність наступає і в результаті бездіяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Порядок відшкодування встановлюється Законом.